Venezuela Dijital Parasını Dolaşıma Sokuyor

Venezuela, 2018’de Petro olarak bilinen bir kripto para birimini piyasaya sürdü. Şimdi ise merkez bankası dijital para birimini dolaşıma sokmaya hazır.

Venezuela Merkez Bankası bugün, ilk olarak Şubat ayında duyurulan dijital bolivar’ı 1 Ekim’de dolaşıma sokacağını duyurdu. Banka parasal enflasyonla mücadele etmek için aynı anda para biriminden altı sıfır atacak. Dijital bolivar, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto varlıklarının aksine, bir ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan geleneksel itibari para biriminin dijital bir temsilidir. CBDC’nin mekaniği hakkında çok az şey biliniyor, ancak fiziksel bolivar ile birlikte dolaşıma girecek.

binance

Ülkenin finansal sistemi ABD’nin önderlik ettiği ekonomik yaptırımların ağırlığı altında çöktü, bu da Şubat 2018’de Petro’nun (PTR) piyasaya sürülmesine yol açtı. Ülkenin para politikaları hiperenflasyon döngüsünden çıkmayı amaçlıyor ve yeni CBDC’nin getirilmesi bu misyonun güçlendirilmesine yardımcı olabilir.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!
Önceki İçerikCathie Wood Ethereum’u Destekledi
Sonraki İçerikBinance Hong Kong’da Bir Hizmetini Kısıtladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz