Türkiye Ödemelerde Kripto Para Kullanımını Yasakladı

16 Nisan tarihinde Resmi Gazete’de ödemelerde kripto paraların kullanılmamasına dair bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılması yasaklandı. Yasak 30 Nisan’da yürürlüğe girecek.

Daha sonra Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası (TCMB), konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Sabah saatlerinde yayınlanan rapora göre, kripto varlıkların ödemelerde kullanılmamasına yönelik düzenleme çalışmasını tamamlandı. TCMB raporda kullanıcılarda telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratabileceğini vurgulayarak kripto paralara dair belirli risklere değindi:

binance

“Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.”


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz