Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Hizmeti Sunanlara Düzenleme

Türkiye’de vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında kripto para hizmeti sağlayan şirketlere yeni bir düzenleme getiriyor. CNN Türk tarafından bildirilen ve Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı bankalar, spor takımları ve kripto para hizmet sağlayıcıları da dahil olmak üzere birçok farklı kuruluş için düzenleyici yönergeler yürürlüğe sokacak. Özellikle vergi kaçakçılığına karşı bildirimde bulunmak zorunda olan mükelleflerin kapsamı belirlenecektir. Bu aynı zamanda vergi mükelleflerini bilgilendirme prosedürlerini de içerecektir.

Bakanlık ayrıca, “gerçek hak sahibi” olarak tanımlanan tüzel kişiliği veya tüzel kişiliği olmayan tüzel kişileri nihai olarak kontrol eden gerçek kişi veya kişilere zorunlu tebligat getirdi. Kripto para şirketleri de bildirim yükümlülüklerine dahil edildi. Bu nedenle kurumlar vergisi mükelleflerinden Türkiye’nin yıllık kurumlar vergisi beyannamesi ve geçici vergi beyannamesine ek olarak asıl hak sahibi hakkında bilgi vermeleri istenecektir. 1 Ağustos’ta başlama zorunluluğu gereği, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ilk bildirimin 31 Ağustos’a kadar yapılması gerekiyor.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!
Önceki İçerikGnosis Cüzdanı Ethereum Ana Ağının Ötesine Genişliyor
Sonraki İçerikGrayscale, BNY Mellon İle Ortaklık Kurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz