SEC: Elon Musk Mahkeme Emri Politikasını İki Kez İhlal Etti

Elon Musk
Elon Musk

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Tesla tweet’leri nedeniyle şirket avukatları tarafından onaylanması gereken mahkeme emri politikasını iki kez ihlal ettiğini açıkladı. Kripto paralarla ilgili attığı tweet’ler sayesinde kripto piyasasının yakından takip ettiği Musk, şirketi Tesla’nın üretim hacimleri ve hisse senedi fiyatı hakkında tweet’ler attı. Bunun üzerine SEC, Musk’ın bu tweet’lerinin mahkeme emri politikasını ihlal ettiğini belirtti.

SEC’in Ağustos 2019’da Tesla’ya gönderdiği bir mektuba göre, Musk’ın açıklaması “üretim numaraları veya satış veya teslimat numaralarını” ele alan herhangi bir genel mesajı içeriyordu. Benzer şekilde 1 Mayıs 2020’de Musk’ın “Tesla’nın hisse senedi fiyatı çok yüksek” diyen bir tweet’in ardından Tesla’nın hisseleri düştü. SEC, Musk’ın mahkeme emrini ihlal ettiğini belirtti ancak Tesla, tweet’in yalnızca kişisel görüşü yansıttığını ve bu nedenle izin gerektirmediğini söyledi. Musk’ın tweet’lerinin Tesla tarafından önceden onaylanması şartı, 2018 dolandırıcılık soruşturmasının ardından SEC’in şirkete uyguladığı bir yaptırım eylemiydi.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz