Salvadorlular Bitcoin Yasasının Kaldırılmasını İstiyor

El Salvador
El Salvador

Salvadorluların çoğunluğu, hükümetin Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesini istemiyor. Orta Amerika Üniversitesi (UCA) tarafından yapılan bir ankete göre, birçoğu dijital para birimini nasıl kullanacaklarından habersiz olduklarını ve projeye güvenmediklerini söyledi. El Salvador merkezli Cizvit üniversitesinden yapılan ankete göre, ankete katılan 1.281 kişinin en az %67.9’u, bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmasına katılmadıklarını belirtti. Vatandaşların %32’den fazlası ise hemfikir olduklarını söyledi. Ağustos ayında gerçekleştirilen anket, insanların %90’ının net bir Bitcoin anlayışına sahip olmadığını da gösterdi.

Nüfusun bariz şekilde yasaya karşı olmasına rağmen hükümet 7 Eylül’de kripto para birimini yasal para birimi olarak resmileştirecek. Bu haftanın başlarında, El Salvador Kongresi, Bitcoin’den USD’ye dönüşümleri kolaylaştırmak için 150 milyon dolarlık bir fon oluşturmak için yasa çıkardı. Fon, ülkenin farklı yerlerinde kurulmakta olan devlet dijital cüzdan uygulaması “Chivo” için 200 kripto ATM’si ve 50 danışma merkezi sağlamaya yardımcı olacak. Başkan Nayib Bukele’ye göre kullanıcılar komisyon ödemeden para yatırıp çekebilecekler. Hükümet, bu hafta başlarında “Chivo” cüzdanı için ilk reklamını yayınladı.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz