Rusya Merkez Bankası Başkanı: CBDC Ülkenin Finansal Sisteminin Geleceği

Rusya’nın merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, merkez bankası dijital para birimine geçişe inanıyor. Nabiullina, ülke ekonomisi daha çevrimiçi hale geldikçe dijital para birimlerinin finansal sistemlerin geleceği olacağını ifade etti. CNBC’ye verdiği demeçte Nabiullina, CBDC’ye geçişin Rusya’da hızlı ve ucuz bir ödeme sistemi talebini karşılayacağına inandığını söyledi. Moskova, dijital rublenin fizibilitesi hakkında Ekim ayında bir danışma belgesi yayınladı ve yıl sonuna kadar merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı. Nabiullina ise dijital ruble için pilotların ve denemelerin 2022’de başlayabileceğini söyledi.

Bu arada eski ABD Hazine yetkilisi Michael Greenwald, Rusya, Çin ve İran’ın merkez bankası dijital para birimleri oluşturması ve diğer ülkelerin onları takip etmesinin endişe verici olduğunu belirtti. Nabiullina, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının “sürekli bir risk” olduğunu ve mali politikalarının muhafazakar tarafta olmasının ana nedeni olduğunu itiraf etti.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz