Rusya 2022’de Dijital Ruble Denemelerini Başlatacağını Açıkladı

Rusya Merkez Bankası, önümüzdeki yıl dijital ruble denemelerini başlatma planlarını doğruladı. Bloomberg’e göre, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dijital ruble denemelerinin 2022’de başlayacağını belirtti. Daha önce, ülkenin merkez bankası, Nisan ayında bir CBDC’yi test etmeye başlama planlarını duyurmuştu. Bugün ise Rusya hükümeti seneye dijital ruble denemelerine başlayacağını kesin olarak onaylamış oldu.

Nakit kullanımının azalmasıyla birlikte birçok merkez bankası kendi dijital para birimlerini oluşturmaya başladı. Senelerdir dijital yuan için çalışan Çin şimdilerde test aşamasında. Ayrıca İsviçre, Fransa, Birleşik Krallık, Japonya gibi ülkeler merkez bankası dijital para birimleri üzerinde çalışmaya başlamış veya yeni başlamayı planlayan diğer ülkeler arasında yer alıyor. ABD Fed Rezervi ise bu yaz dijital bir dolar üzerine bir araştırma raporu yayınlamaya hazırlanıyor.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz