PlanB Stock To Flow Göstergesinin Artık İşe Yaramadığını Açıkladı

Ünlü analist PlanB Stock-to-Flow göstergesinin artık doğru olmadığını söyledi. On beş ay önce, Ocak 2019’da, Bitcoin (BTC) 3.216 dolara düştükten sonra, PlanB Bitcoin fiyat tahminini gösteren bir indikatör modeli yaratmıştı. Bu modelde haftalık hareketli ortalamalar, arz ve zorluk gibi veriler kullanıldı. Ancak artık bu model doğru fiyat tahminleri elde etmiyor. Örneğin modelin belirttiği gibi yarılanma yaklaşırken Bitcoin fiyatı 8.000 dolar seviyesine ulaşmadı. Ayrıca modele bakıldığında 2021 senesinde Bitcoin’in 100.000 dolar olacağı gözüküyor ancak şimdilik bu Bitcoin için hayal etmesi güç bir durum.

binance

Bu nedenle PlanB stock to flow modelinin yanlış olduğunu belirtti. Tarihi Bitcoin fiyat çöküşünden bir ay önce PlanB, modeline hala güveniyordu. Hatta yeni bir rallinin yarılanmadan sonra başlayacağını ve Aralık 2021’e kadar zirveye ulaşacağını belirtti. Ancak lider kripto paranın aniden 3.000 dolar seviyesine kadar düşmesi PlanB’nin güvenilirliğini sarstı.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz