Nijerya CBDC Pilot Programı Ekim Ayında Yayınlanıyor

2021’in büyük bölümünde kripto para karşıtı olan Nijerya Merkez Bankası (CBN), bu hafta yatırımını ve kriptonun altında yatan teknoloji olan blockchain araştırmasını iki katına çıkardı ve blockchain destekli merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) pilot planı için net bir tarih belirledi. Nijerya 2017’den beri geliştirilen açık kaynaklı blok zinciri Hyperledger Fabric üzerinde çalışan bir CBDC projesi “GIANT” için Ekim ayı başında bir pilot program başlatacak.

Dünya çapındaki merkez bankalarının çoğu, kendi CBDC araştırma ve geliştirmelerinde ilerleme kaydetti. Nijerya bugün yaptığı açıklamayla birlikte diğer ülkelerden geri kalmak istemediğini gösterdi. Proje için belirtilen motivasyonlar arasında CBN, bir CBDC’nin makro ve büyüme yönetimi, sınır ötesi ticaret desteği ve finansal katılım için faydalı olacağını belirtti. CBN’ye göre, CBDC sayesinde ödemeler ve havaleler için daha yüksek verimlilik, daha iyi para politikası aktarımı, iyileştirilmiş vergi geliri tahsilatı ve hedeflenen sosyal politikaların kolaylaştırılması gibi potansiyel faydalar daha da artabilir.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz