Microsoft Vücut Isısından Madencilik Yapılabilen Bir Patent Aldı

Yazılım devi Microsoft, madencilik donanımı yerine kişinin kendi vücut ısısı sayesinde oluşturulacak verileri kullanarak kendi kripto para birimini oluşturmayı planlıyor. 26 Mart tarihinde şirket tarafından ‘Vücut aktivite verilerini kullanan kripto para birimi sistemi’ başlıklı kamuya açık bir patent yayınlandı. Patentin açıklamasına göre, vücut ısısı ve beyin dalgaları madencilik için kullanılabilir. Yani madenci karmaşık hesaplamaları pahalı ve yoğun enerji harcayan ürünler olmadan çözebilir.

Microsoft’un böyle bir çözüm yoluna gitmek istemesinin nedeni ise Bitcoin madenciliği esnasında yüksek seviyede enerji harcanıyor olması. Bitcoin ağı yüksek güvenlik seviyesi nedeniyle övülürken, bir BTC işlemi 780.650 Visa işleminden daha fazla CO2 üretiyor. Ayrıca PoW tabanlı kripto para birimi olan Bitcoin Şili’den daha fazla enerji tüketiyor. Bununla birlikte eski ASIC’lerin % 98’i doğrudan çöpe gidiyor ve bu da devasa büyüklükte e-atık yığınları oluşturuyor.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz