Litvanya Merkez Bankası Kendi CBDC’sini Piyasaya Sürdü

Litvanya Merkez Bankası nihayet dijital para birimi LBCOIN‘i piyasaya sürerek dünyada kendi kripto parasını veren ilk banka oldu. 23 Temmuz tarihinde Litvanya, kripto para sektöründe bir ilki gerçekleştirdi ve Çin, Japonya, İsveç, Kanada ve İsviçre, İngiltere ve AB merkez bankalarından önce kendi dijital parasını piyasaya sürdü. Litvanya Merkez Bankası dünyadaki herhangi bir banka tarafından yayınlanan ilk merkez bankası dijital para birimini (CBDC) yayınladı. Bu proje için banka 4.000 LBCOIN yaydı.

Bununla birlikte CBDC’nin yayınlanması ülkenin 1918 Bağımsızlık Yasası ilanının yıldönümüne adandı. Banka yönetim kurulu başkanı Vital Vasiliauskas LBCOIN’in lansmanının bankanın finans ve ödemeler alanında yenilik getirme konusundaki kararlı niyetinin güzel bir sonucu olduğunu söyledi. Vasiliauskas ayrıca gelecekte Litvanya’nın fintech merkezi olarak güçlenebileceğini belirtti.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz