Litvanya Bankası CBDC’lere İlgi Gösteriyor

Dünya çapında birçok banka Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) ile uzun süredir ilgileniyor. Çin merkez bankalarının yanı sıra Hindistan, Kamboçya ve bir dereceye kadar Avrupa Merkez Bankası’nın ardından şimdi de Litvanya Bankası, merkezi olarak çıkarılan ve desteklenen dijital varlıklara ilgi gösteriyor.

Litvanya Bankasındaki baş ekonomist Aistė Juškaitė konu ile ilgili yorumunu dile getirdi. Ekonomiste göre CBDC’ler, merkez bankasının dijital parasını doğrudan finansal olmayan kurumlara ve hatta bireylere getirmek için bir araç olabilir. Ayrıca, Juškaitė CBDC’lerin az gelişmiş ticari bankacılığı olan toplumlarda doğrudan kullanılabileceğine dikkat çekti.

binance

Merkez bankası dijital para birimi yenilikçi bir deney olarak değil, Facebook’un Libra projesine karşı ortaya çıktı. Merkez Bankaları Libra’nın yerel veya bölgesel para politikalarını baltalayabileceğine dair korkularını dile getirdiler ve bunun üzerine Çin kendi dijital yuanını geliştirmeye karar verdi.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz