Kripto Paralara SPK Denetimi Mi Geliyor?

0
204

Hürriyet gazetesinin haberine göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Bitcoin ve kripto paralara karşı gözetim, denetim ve düzenleme için harekete geçiyor.

Net bir bir kaynak bildirilmeyen haberde; Bitcoin ve benzeri kripto birimlerinde yatırımcı haklarının net olarak belirgin olamaması ve yatırımcı haklarını koruyacak bir otoritenin, yasal düzenlemenin olmayışının da kamu otoritesini endişelendirdiği belirtildi.
Bunun en önemli sebebi geniş kitlelere ulaşan bu varlıkların manipulatif amaçlarla kullanılabilmesi ve herhangi bir içsel değerinin bulunmaması olarak gösterildi.

Risklerin biriktiğini belirten kaynak, bunun önüne geçmek ve olası mağduriyetleri engellemek üzere kripto varlıklara ve aracılık edenlere yönelik inceleme ve düzenleme yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Gazeteye konuşan yetkili, her an sistematik önemi olan ülkeler ve pazarların otoriteleri tarafından ani düzenleme ile bunların yasaklanarak tamamen değersiz kalabilecek vasıflar taşımaları gibi nedenlerle kamu otoritelerinin endişe duyduğunu aktardı.

Yazıda ayrıca İstanbul Finans Merkezi (İFM) için blockchain, dağıtık hesap defterleri, yapay zeka gibi sermaye piyasalarında ve ödeme sisteminde yenilikçi fırsatlar sunan teknolojilerin önemle takip edildiği söylendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz