Kırgızistan Blockchain Teknolojisini Seçimlerde Kullanabilir

Kırgızistan’ın Başkan Vekili ve Başbakanı Sadyr Japarov, yakın gelecekte adil seçimler sağlamak ve halkın demokratik sürece olan inancını arttırmak amacıyla seçimlerde Blockchain teknolojisini kullanmayı teklif ettiler. 20 Ekim tarihinde açıklama yapan Japarov, haksız seçimlere son vermek adına Blockchain teknolojini kullanmanın adil olacağını belirtti. Merkez Seçim Komisyonu’na danıştığından bahseden Japarov, bu sistemin 3-6 ay içinde uygulanabileceğini ifade etti.

Bu arada önümüzdeki seçimlerin bütünlüğüne olan güveni artırmak için Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünen Kırgızistan şimdilerde zaten adil seçimleri desteklemek ve oy pusulası doldurma gibi uygulamalar yoluyla oy hilelerini önlemek için gelişmiş teknolojileri uygulamaya koydu. Örneğin ekim ayındaki seçimde oy pusulaları bir elektronik tarayıcı ve sunucu kullanılarak işleniyordu.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz