Kanada Merkez Bankası: CBDC Bitcoin’e Kıyasla Daha Çevre Dostu Olacak

Kanada Merkez Bankası henüz dijital para birimini piyasaya sürmeyi planlamasa da, merkez bankasının başkan yardımcısı Timothy Lane, projenin Bitcoin’den çok daha çevre dostu olacağını ifade etti. Penticton Western News’e göre Lane, yeni para biriminin potansiyel çevresel etkisi de dahil olmak üzere Kanada’nın fiat para birimine zaten var olan güvene dayanacağını söyledi. Bitcoin ve Ethereum tarafından kullanılan proof of work algoritmasına güvenmek yerine, vatandaşların merkez bankalarına güveneceğini belirtti.

Bitcoin madenciliğinde yoğun enerji harcandığını çevreleyen tartışmalar, geçtiğimiz haftalarda güç kazandı. Bu, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın çevreye zarar verdiğini söyleyerek şirketindeki Bitcoin ödemelerini durdurmasıyla daha da kötüleşti. Diğer Kanadalı panel katılımcıları şu anda kripto madenciliği için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması yönünde bir baskı olduğunu belirtse de Lane, bu çabanın Bitcoin’in daha “faydalı bir amaç için kullanılabilecek aşırı miktarda enerji tükettiği gerçeğini değiştirmeyeceğini savundu.”

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz