İsveç Merkez Bankası Dijital Para Birimini Test Etmeye Başladı

İsveç kendi dijital para birimi e-krona’yı test etmeye başladı. Bugün yayınlanan haberde İsveç Merkez Bankası kendi dijital para projesini geliştirmeye başladığını duyurdu. Bahamalar Merkez Bankası’ndan sonra İsveç Merkez Bankası da kendi dijital para biriminin pilot programını başlatmış oldu. Yapılan açıklamaya göre e-krona geliştirme programı, Şubat 2021’e kadar, tam bir yıl boyunca devam edecek. Bankanın amacı vatandaşlarının Blockchain destekli para biriminin ülke çapındaki geleneksel ödemeler ve bankacılık faaliyetlerinde de aktif biçimde kullanabilmesini sağlamak. Bu sayede e-krona para birimi piyasaya sürüldükten sonra vatandaşlar Blockchain teknolojisini kullanarak rahatlıkla işlem yapabilecekler.

Ayrıca İsveç ayın başlarında İngiltere, Avrupa Birliği, Kanada,Japonya ve İsviçre merkez bankları ile birlikte kripto paraların avantajları ve dezavantajları konusunda bir koalisyon kurmuştu. Bu nedenle İsveç’in e-krona testlerine başlayacağı tahmin ediliyordu.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz