İspanya CBDC’leri İncelemeye Odaklanacak

İspanya’nın merkez bankası Banco de España, önümüzdeki dört yıl için önceliklerini özetleyen bir plan yayınladı. Bu planda merkez bankası dijital para birimini (CBDC) inceleyeceğini açıkladı. Negatif faiz oranlarının bankalar üzerindeki etkisini, COVID ile ilgili sorunların piyasalar üzerindeki ve diğer bazı alanları inceleyeceğini de söyleyen plan, CBDC araştırmalarını da içeriyor.

Banka oluşturduğu dört yıllık planında CBDC’lerin uygulanmasının bir bütün olarak finansal sistem ve ekonomi üzerindeki etkilerini inceleyeceğini, çeşitli tasarım önerileri göz önünde bulundurarak ve dijital kimlik ile ilgili hususlar dahil edilerek analiz edeceğinden bahsetti. Banka 2024 yılına kadar dijital para araştırmasını tamamlamayı planladığını açıkladı. Bu arada birkaç gün önce İspanya hükümeti vatandaşlarının hangi kripto para birimine ne kadar yatırım yaptıklarını öğrenme amacıyla yeni bir tasarı hazırladığını açıkladı.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz