IMF: Kripto Paralar Sistemik Bir Risk Oluşturuyor

IMF
IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF), en son raporunda, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, geleneksel varlıklarla yüksek korelasyonları nedeniyle küresel finansal piyasalar için sistemik bir risk oluşturduğunu belirtti. Pandemiden gelen darbeyi hafifletmesi amaçlanan büyük merkez bankalarından emsalsiz para desteği, kripto para birimleri ve hisse senedi endeksleri arasındaki artan güçlü ilişkinin arkasındaki ana neden olarak gösteriliyor.

IMF, Bitcoin fiyatlarındaki keskin düşüşün yayılma etkilerini tetikleyebileceğini belirttti. Hisse senetleri ve kripto arasındaki korelasyon, artan piyasa volatilitesi dönemlerinde yükselme eğilimindedir. Son zamanlarda Bitcoin, S&P 500 ve Nasdaq ile adım adım işlem görüyor. Kaiko tarafından sağlanan verilere göre korelasyon katsayısı 0,61 Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bununla birlikte, S&P 500 rekor seviyelere yakın işlem görmeye devam ederken, Bitcoin yaşam boyu zirvesinden %38,39 düştü. IMF, Bitcoin’in hisse senetleri ile adım adım ticaret yapmaya devam ettiği için portföy çeşitlendirici olarak etkin bir şekilde başarısız olduğu sonucuna vardı. Ekonomik sıkıntıdan kurtulmak için IMF, küresel bir kripto para birimi düzenleme çerçevesi oluşturmanın önemini bir kez daha vurguladı.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz