Honduras ve Guatemala CBDC’leri İnceliyor

CBDC
CBDC

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından Honduras ve Guatemala CBDC’leri incelemeye başladı. El Salvador’un yaptığı gibi mevcut bir kripto para birimini yasal para olarak benimsemek yerine, Honduras ve Guatemala merkez bankaları şu anda merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC’ler üzerinde çalışıyor. Honduras merkez bankası başkanı Wilfredo Cerrato’nun açıklamalarına göre, Honduras Merkez Bankası, yönetim kurulunun onayını takiben “kendi dijital parasını veya merkez bankası dijital para birimini çıkaran bir pilot test yapmanın fizibilitesini belirlemek için” bir çalışma başlattı.

Merkez bankası dijital para birimleri, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde ilgi görmeye başladı. Nijerya’nın CBDC’si eNaira, ülkenin 61. Bağımsızlık Günü olan 1 Ekim’de piyasaya sürülecek. Ayrıca Ukrayna hükümeti, Ukrayna Ulusal Bankası’na dijital para birimi çıkarma yetkisi vererek CBDC planlarında ilerliyor.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz