Hindistan, CBDC’nin İlk Versiyonunu Gelecek Yıl Başlatacak

Hindistan
Hindistan

Hindistan, gelecek yıldan itibaren CBDC’leri uygulayan ilk ülkelerden biri olacak. Reuters’in haberine göre, Hindistan Merkez Bankası, gelecek yılın ilk çeyreğinde ilk merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. RBI Ödeme ve Ödeme Departmanı’nın genel müdürü P. Vasudevan’a göre, pilot proje gelecek yılın ilk çeyreğinde başlatılabilir.

Merkez bankası dijital para birimleri, bir ülkenin resmi para birimine veya temelde fiat para biriminin dijital versiyonuna bağlı dijital varlıklardır. Hindistan örneğinde, CBDC’sine dijital rupi adı verilecek ve ulusal para birimi rupisine bağlanacak.Şu anda banka, CBDC’nin ilk prototipinin piyasaya sürülmesi ve bakımıyla bağlantılı mevcut sorunları ele almayı dört gözle bekliyor. Vasudevan, RBI’nin CBDC’nin hangi segmenti, toptan veya perakende hedeflemesi gerektiği, doğrulama mekanizması ve dağıtım kanalları da dahil olmak üzere diğer konularla ilgili çeşitli konuları incelediğini söyledi.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz