Güney Kore Kendi Dijital Parası İçin Çalışıyor

Güney Kore Bankası 6 Nisan’da bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın lojistiğini değerlendirmek için bir pilot program başlattığını duyurdu. Bu pilot programın Aralık 2021’e kadar 22 ay sürmesi planlanıyor. Yapılan açıklamaya göre, ilk beş ay boyunca program dahilinde CBDC’nin gereksinimlerini ve tasarımını tanımlamak amaçlandı. Bunu takiben, 2020’nin sonuna kadar süren iş süreçlerinin bir analizi yapılacak. Daha sonra ise 2021’in tamamınında CBDC pilot sistemi oluşturma ve test aşaması sağlanması planlanmaktadır.

Bununla birlikte banka duyurusunda Güney Kore’de dijital bir para birimi çıkarmanın büyük bir ihtiyaç olmadığını ancak zorunluluk haline gelmesi durumunda hazırlıksız yakalanmamak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Birçok devletin kendi merkez bankası dijital para birimini çıkarmak için çalıştığı bir zamanda Güney Kore Bankası’nın bu girişimi şaşırtıcı olmadı. Japon devleti de benzer bir açıklama yaparak zamanı geldiğinde hazır olmak için dijital para çalışmalarına başladığını duyurmuştu.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz