Greenpeace ve WWF Raporuna Göre İngiltere Bankaları Çevreye Büyük Zarar Veriyor

Greenpeace ve WWF çevre grupları tarafından yayınlanan bir rapora göre, İngiliz bankaları yılda 805 milyon ton CO2 üreten projeleri finanse etti. Rapor ayrıca, Londra şehri bir ülke olsaydı, CO2 emisyonlarına göre tüm ülkeler arasında dokuzuncu sırada yer alacağını ortaya çıkardı. Rapor, Londra Şehri’ndeki bankaların 2019’da yüksek miktarda CO2 yayan projeler için krediler ve yatırımlar sağladığını belirtti ve bu Birleşik Krallık’ın yıllık net emisyonunun 1,8 katına denk geliyor.

Benzer şekilde lider kripto para birimi Bitcoin, aşırı enerji tüketimi ve karbon ayak izi nedeniyle eleştiriliyor. Elon Musk lider kripto para birimi Bitcoin’in çevreye zarar verdiği gerekçesiyle Tesla şirketinin Bitcoin ödemelerini durdurdu. Bunun üzerine kripto para sektöründen birçok isim Musk’ın bu açıklamasına tepki gösterdi. Greenpeace ve WWF tarafından yayınlanan rapor, Londra şehrini CO2 emisyonları açısından dünyanın ilk on ülkesi arasına yerleştirdi. Karşılaştırıldığında Bitcoin, daha önce aynı ölçü ile ilk 30 ülke arasına yerleştirilmişti. Cambridge Üniversitesi’ne göre, Bitcoin ağının yalnızca %39’u yenilenebilir enerji ile çalışıyor.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz