FED Başkanı: Dijital Dolar Nakit Paranın Yerini Almayacak

Jerome Powell
Jerome Powell

ABD Federal Rezerv (FED) Başkanı Jerome Powell, uzun süredir üzerindeki çalışmaları inceledikleri merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile ilgili görüşlerini paylaştı. Powell, daha önce yayınlanan bir raporda vurgulanan üç temel ilkeden birinin, bir CBDC’nin nakit ve diğer para türleriyle esnek ve yenilikçi bir ortamda bir arada bulunması gerektiği olduğunu ifade etti. Powell, potansiyel bir “dijital dolar” gibi CBDC’ler nakit paranın yerini almayacağını belirtti. Powell’ın sözleri, dijital Euro’nun nakit paraya bir alternatif olduğunu söyleyen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin görüşüne benzetildi.

FED şu anda dijital doların faydalarını incelemeye devam ediyor. Powell, tüm merkez bankalarının yaklaşık %80’inin kendi CBDC’leri üzerinde çalıştığını belirtti. Bununla birlikte FED ağırlıklı olarak stablecoin’lerle ilgileniyor. Şubat ayında Powell Senato Bankacılık Komitesi için yaptığı konuşmada dijital doların “yüksek öncelikli” bir proje olduğundan bahsetti.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!
Önceki İçerikÜnlü Analiste Göre Bitcoin 68 Bin Dolara Ulaşmadan Önceki Son Engelde
Sonraki İçerikRipple Yetkilileri Artık SEC Suçlamalarını Reddetmek İçin Dava Açabilecekler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz