Ethereum İstanbul Hard Forku Tamamlandı

Ethereum (ETH) İstanbul hard fork’u 8 Aralık tarihinde başarıyla tamamlandı.

9.069.000. blokta yapılan İstanbul hard fork’u Şubat ayındaki St. Petersburg ve Constantinople hard fork’larından sonra 2019 yılında yapılan üçüncü ETH güncellemesi oldu. Aylar süren işlem Pazar günü saat 00:25 UTC’de sona erdi.

binance

Ethereum 1.x’in bir başka güncellemesi olan İstanbul hard fork’unun genel olarak ilk kod değişiklikleri Haziran 2019’da onaylanmıştı.

İstanbul hard fork’unda altı Ether Geliştirme Önerisi (EIP), EIP 152, 1108, 1344, 1844, 2028 ve 2200 de dahil olmak üzere Ethereum protokolünde özel kod değişiklikleri bulunmaktadır.

Bu altı EIPs’in ele aldığı ana konular:

  • Hizmet reddi (DDoS) saldırı direnci (EIP 1344)
  • Equihash tabanlı proof of work (PoW), Zcash gibi kripto paralar ile çalışma
  • Gaz maliyetleri (Eips 1108, 2028, 2200)

BU geliştirmelerle işlem ücretlerinde azalma, blockchain ağ genişliğini arttırma ve ZK-SNARKs benzeri sıfır bilgi gizliliği teknolojilerine daha rahat uyumluluk sağlanmıştır.

Ethereum 2.0 yolunda önemli bir güncelleme olan İstanbul ile birlikte Proof-of-Stake’e giden güncelleme serisinin bir adımı daha atılmış oldu.

Bilindiği üzere 2020 yılı içersinde Ethereum’da Serenity yani Ethereum 2.0 güncellemeleri başlayacak ve bu konuda Ethereum zincirinde çok önemli geliştirmeler yapılacak. Bu süreçle beraber Ethereum’da madencilik algoritmasının da Proof of Work’den Proof of Stake’e geçmesi hedefleniyor.

Ethereum 2.0 (Serenity) ile alakalı daha detaylı bilgi için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz