ECB, Dijital Euro İçin İnceleme Başlattı

Yakın tarihli bir blog gönderisine göre, bugün ECB Yönetim Konseyi dijital bir euro yayınlamadan önce bir inceleme aşaması başlattı. ECB, tüm potansiyel tehlikeleri incelemek için olası bir dijital euro lansmanını araştıracak. Bu aşama, Avrupa CBDC’sinin tasarımı ve dağıtımıyla ortaya çıkabilecek ana sorunların iki yıllık bir çalışması olacaktır. Dijital euro lansmanı için yeni hazırlık aşaması 24 ay sürecek ve geliştirme ekiplerinin dijital euronun tasarımı ve dağıtımındaki olası tüm engelleri incelemesine yardımcı olacak.

ECB Başkanı Christine Lagarde, projenin lansmanının ardından gerçekleşen toplantıya katıldı. Bir ECB dijital para biriminin olası lansmanına ilişkin ilk rapor, dokuz ay önce banka tarafından yayınlandı. Lagarde, bu süre zarfında uygun bir analiz yapmayı ve uzmanlardan ve sıradan vatandaşlardan geri bildirim toplamayı başardıklarını ifade etti. Lagarde’a göre, dijital euro kolayca erişilebilir, risksiz olmalı ve CBDC kadar yüksek verimlilik göstermelidir. ECB ayrıca, dijital euronun Bitcoin’den daha çevreci olacağını belirtti.

binance


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz