ECB Başkanı Lagarde: AB, Ocak 2021’de Dijital Euro’ya Karar Verecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği’nin (AB) önümüzdeki yılın başlarında dijital bir Euro yayınlama kararı alması gerektiğini söyledi. Online düzenlenen bi politika panelinde konuşan Lagarde, ECB’nin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yayınlama yarışında birinci olmaya çalışmadıklarını ifade etti ancak merkez bankasının Ekim ayında dijital bir euro için başlattığı müzakere sonuçlarının Ocak 2021’de hazır olacağını söyledi.

Lagarde, açıklamasında belirtilen tarihte dijital Euro için nihai bir karar vereceklerini dile getirdi. Bununla birlikte Lagarde, dijital Euro için çalışmalara başlamaları halinde ECB’nin üç veya dört sene boyunca bu proje üzerinde çalışması gerektiğini belirtti. Lagarde, Uluslararası Para Fonu’nun başkanı olduğu dönemden bu yana dijital euro desteğini defalarca ifade etti, ancak ECB henüz bir CBDC hakkında resmi bir karar vermedi.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz