Dijital Yuan Geliştiricisine Göre CBDC Ethereum Ağında Kurulabilir

2021 Uluslararası Finans Forumu’nun (IFF) bahar toplantıları sırasında, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) bilim ve teknoloji denetim bürosu başkanı Yao Qian, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğrudan Ethereum ağında çalışabileceğini söyledi. Çin’in “Kripto Babası” olarak adlandırılan kripto meraklısı Yao, blockchain endüstrisindeki en etkili kişilerden biri olarak biliniyor. Yao geçtiğimiz gün katıldığı toplantıda CBDC’nin Ethereum ağında veya Facebook destekli blok zinciri ödeme sistemi Diem’de kurulabileceğini ifade etti.

Yao, bir CBDC’yi araştırırken ve geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken yedi önemli detaydan bahsetti. Bunlar teknik rotası, değer özellikleri, operasyonel mimarisi, faiz tahakkuku, dağıtımı, akıllı sözleşmelerin uygulanması ve düzenleyici konular. Yao dijital para biriminin fiziksel paranın “basit bir simülasyonu” olamayacağını belirtti. Yine de teknolojinin olgunlaşması gerektiğini iddia ederek akıllı sözleşmelerin güvenlik açıklarına da dikkat çekti.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz