Dijital Yuan Doların Hegemonyasına Tehdit Oluşturmuyor

Cornell Üniversitesi’nde Ticaret Politikası profesörü ve Brookings Enstitüsü’nde kıdemli bir öğretim üyesi olan Eswar Prasad, Çin’in dijital Yuan’ının ABD dolarına neredeyse hiç bir etki etmeyeceğini belirtti. Uzman Project Syndicate’de yayınlanan bir görüş yazısında Çin’in uzun zamandır piyasaya sürmek için çalıştığı dijital Yuan’ın ABD Dolarının hegemonyasına bir tehdit oluşturmayacağını söyledi.

Bununla birlikte Prasad açıklamasında Çin Yuan’ının hem bir ödeme aracı hem de rezerv para birimi olarak son yıllarda önemli kazanımlar elde ettiğini dile getirdi. Profesör, diğer gelişmekte olan ülkelerin Çin ile sağlam ticaret ve finansal bağları olduğu için, ulusal para birimi üzerinden “faturalandırmaya ve işlemlerini doğrudan gerçekleştirmeye başlayabileceklerini” ve resmi olarak piyasaya sürüldüğünde dijital Yuan’ı kolayca benimseyebileceklerini açıkladı.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz