Çin’in Dijital Parası Bitcoin’den Farklı Olacak

‘Çin Parası’ olarak da bilinen DCEP (dijital para birimi elektronik ödemesi), geçen yılın yaz ve sonbahar aylarında en çok konuşulan konulardan biriydi. Bununla birlikte, dünyadaki ilk devlet destekli ve devlet kontrollü dijital para birimi olacak DCEP, hala büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Sino Globnal Capital CEO’su Matthey Graham, Baidu’da yayınlanan ve piyasaya sürülmeye hazır hale gelen ‘Çin Parası’nın’ teknik mimarisinin ayrıntılarını içeren bir belge yayınladı. Bu belgeye göre yuan’ın dijital hali olacak DCEP uzun zamandır tartışılan konuların çoğunu teyit ediyor. Belgede belirtildiğine göre Alipay gibi üçüncü taraf ödeme platformlarından farklı olarak DCEP, dolaşımdaki banknotları değiştirmeyi hedefliyor.

binance

DCEP’nin yaratıcıları, Bitcoin gibi mevcut kripto para birimlerinden çok farklı olacağını ortaya koyuyor. DCEP Çin merkez bankası (PBOC) tarafından yayınlanacak ve bir kredi olarak onaylanacak. Bu nedenle Bitcoin’den oldukça farklı özelliklere sahip olacak.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz