Çin’in Dijital Para Birimi ABD’yi Etkiler Mi ?

Çin, merkez bankası dijital para birimi olan DCEP ile banknot ve diğer para eşdeğerlerini değiştirme yolunda ilerliyor. Peki bu durum doları etkileyecek mi ?

The Scoop’un son bölümünde Dijital Ticaret Odası Başkanı Perianne Boring Çin’in Blockchain teknolojisinde ve CBDC’de lider olduğunu belirtti ve ABD’nin “teknolojik liderliğini başka herhangi bir yetki alanına bırakırsa kaybedecek çok şeyi olduğunu” söylemeye devam etti. Boring’e göre dolar dünyanın birçok ülkesi tarafından sürekli saldırı altında. Bunun nedeni Çin gibi devletlerin CBDC’leri üzerinde çalışarak doların etkisini azaltmaya çalışması.

binance

Boring “Eğer finansal sistemimizi destekleyen en iyi teknolojilere sahip olmazsak ve başka bir ülke altyapımızı bir şekilde egale ederse, bu dünya sahnesindeki duruşumuzu tehlikeye sokabilir” dedi. Boring, ABD’nin bu alanda lider olmaya odaklanması gerektiğini ifade ederken, ülkenin hala tüm CBDC fikrini araştırma sürecinde olduğu biliniyor.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz