Buterin: Yüzde 51 Saldırıları Ethereum 2.0 İçin Bir Tehdit Olamaz

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Twitter hesabından yaptığı son açıklamada herhangi bir %51 saldırısının Ethereum 2.0 için bir tehdit oluşturmayacağını iddia etti. Bunun içinde de Buterin proof of stake (PoS) ile proof of work (PoW) arasında temel farktan bahsetti. Bir gücün PoS’a % 51 oranında saldırırsa bunun ölümcül olacağı efsanesini aşmamız gerektiğini dile getiren Buterin daha sonra birçok sorunla karşılaşacağı için böyle bir saldırının yalnızca bir kez gerçekleşebileceğini söyledi.

Öte yandan Buterin PoW’da bu saldırının defalarca gerçekleştirebileceğini ifade etti. Buterin bunun PoS’un PoW üzerinde sahip olduğu “küçümsenen temel bir avantaj” olduğunu belirtti. Yani Ethereum’un PoS tabanlı olması sebebiyle varsayımsal bir %51 saldırı yalnızca bir kez gerçekleşebilir. Ancak PoW tabanlı paralar, saldırganın donanımını yok etmenin bir yolu olmadığı için defalarca saldırı altında kalabilir.

binance


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz