Brezilya Merkez Bankası Başkanı İki Sene İçin CBDC’lerin Hazır Olacağını Belirtti

Brezilya bir an önce kendi dijital parasını piyasaya sürmeyi planlıyor. Yerel bir haber kurumu Brezilya’nın 2022’de bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) hazır olabileceğinden bahsetti. Bununla birlikte Brezilya’nın merkez bankası Banco Central’ın başkanı Roberto Campos Neto, iki sene içinde CBDC’lerin piyasaya sürüleceğini söyledi. Başkana göre, Brezilyalılar 2023’ten önce CBDC’lerine kavuşacak.

Bununla birlikte Neto, CBDC’nin doğal sonucu olarak Brezilya finans sistemini modernize edeceklerini belirtti. Başkan, bu önlemler arasında ülkenin PIX anında ödeme sistemini ve açık bankacılığı gösterdi. Ayrıca Ağustos ayında banka, bir dijital para biriminin ulusal ödemeler ekosistemine nasıl uyacağını ve Brezilya ekonomisi üzerindeki etkisinin ne olabileceğini değerlendirmek için özel bir grup oluşturduğunu duyurdu. Başkan bu grubun konuyla ilgili bulguları 6-12 ay içinde sunmaya hazırlanacaklarını dile getirdi.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz