Bitcoin Madencilik Ürünlerinin Yüzde 98’i Yakında Çöp Olacak

Bitcoin madenciliği kârlı bir endüstri ancak olumsuz çevresel etkisinin de azımsanmaması gerekli. PWC’nin Blockchain uzmanı Alex de Vries tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, mevcut kripto para madenciliği donanımının % 98’i çok yakında işe yaramayacak ve büyük olasılıkla büyük bir atık yığını oluşturacak. Özellikle yaklaşık on hafta içinde gerçekleşecek olan ödül yarılanmasının ardından eski madencilik teçhizatları yetersiz kalacak.

De Vries, Bitcoin madencilik makinelerinin ortalama ömrünün bir buçuk yıl olduğunu dile getirdi ve bu hesaplamaları yapmakta daha iyi olan yeni nesil makinelerin olduğunu yazdı. Ayrıca eski madencilik ASIC makinelerinin % 98’inin yalnızca bir kullanımdan sonra kullanılamaz duruma geleceğini belirtti. Bitcoin madenciliği şu anki haliyle zaten tüm Lüksemburg’dan daha fazla e-atık üretiyor (yılda 10 kilotondan fazla) ve bu sayının Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanmadan sonra daha da artması bekleniyor.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz