Bitcoin İle İlk Pizza Satın Alımı 11 Yıl Önce Gerçekleşti

Bitcoin topluluğu, bugün BTC ile ilk pizza satın alımının 11. yıl dönümünü kutluyor. 22 Mayıs 2010’da Bitcoin Talk forumunda Laszlo Hanyecz isimli kişi, iki pizzaya 10 bin BTC ödedi. Bu, satın alma için kullanılan ilk belgelenmiş BTC transferi olması sebebiyle kripto para sektörü için önemli bir an olarak kabul edildi. Bu sebeple her yıl 22 Mayıs Bitcoin’in ilk kez alışveriş için kullanılmasını anmak adına Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanır. BTC ile alışveriş oldukça mantıklı gelse de bugün iki pizzaya verdiği ücret yaklaşık 386 milyon dolara denk gelmektedir.

Bu sene Bitcoin influencer’ı Anthony Pompliano, Bitcoin Pizza Gününü kutlamak için ABD’nin on büyük şehrinde “Bitcoin Pizza” adlı bir pilot proje başlattı. “Bitcoin Pizza” kutularında 10.000 pizza satmayı hedefledi. Başlığa rağmen pizzanın USD’ye satılacak olması Pompliano’nun tepki almasına neden oldu. Bu arada bugün kazanılan tüm gelirin Bitcoin geliştiricilerine destek olması açısından Bitcoin Gelişme Fonu’na gönderileceği belirtildi.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz