Bitcoin Hash Oranı Zirvesinden Yüzde 45 Aşağıya Düştü

Bitcoin BTC hash oranı 2020 başında ulaştığı tüm zamanların zirve oranından %45 daha aşağıya düştü.

Ağın her saniye gerçekleştirebileceği hesaplamaların sayısını ölçen bir parametre olan hash rate‘in yüksek olması yeni blokları doğrulamak için madenciler arasında daha fazla rekabet anlamına geliyor ayrıca %51 saldırısı gerçekleştirmek için gereken kaynak sayısını arttırarak ağı daha güvenli hale getirmektedir.

binance

Bu düşüşün iki önemli sebebi var. İlki tabii ki Bitcoin fiyatında bu ay yaşanan şok düşüş ile gelirin ciddi oranda azalması. İkincisi ise çok fazla rekabetten dolayı zorluk seviyesinin yükselmesi ve madencilerin artık tamamen tutamayacağı kapitülasyon noktasına ulaşması. Bu noktada pek çok madencilik havuzu çalışmaya ara vererek hash gücünü kesiyor böylece Bitcoin’de bir sonrası zorluk seviyesi güncellemesi geldiğince blok onaylama zorluğu düşüyor. Düşen zorluk seviyesi daha az enerji harcayarak madencilik yapmaya izin verdiği için madencilerin karlılığını sağlamakta çok önemli bir durum. Bugünkü zorluk güncellemesi ile Bitcoin zorluk seviyesi %16 oranında düştü, böyle madenciler tekrar kar edecek şekilde makinelerini açmaya başladı.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz