BIS: Hükümetler Para Kontrolünü Sağlamak İçin CBDC’lere İhtiyaç Duyuyor

CBDC
CBDC

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), hükümetlerin paranın kontrolünü elinde tutmasını sağlamak için merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) ihtiyaç olduğunu söyledi. BIS’in açıklamaları, fiziksel nakit kullanımındaki küresel düşüşün ortasında geldi. BIS, CBDC olmadan dijital paranın giderek büyük teknoloji firmalarının egemenliğine gireceğine inanıyor. Örneğin, 2019’da Facebook, Libra dijital para biriminin evrensel bir para birimi olarak hareket edebileceğini belirtti ancak daha sonra proje birçok yatırımcısını kaybetti ve ardından projenin adı Diem olarak değiştirildi.

BIS, en son Yıllık Ekonomik Raporunun bir bölümünde CBDC’lerin potansiyelini tartıştı. Ödeme sistemlerindeki ilerlemeyi alkışlarken, faydalarının yapılarına ve yönetimlerine bağlı olacağını da sözlerine ekledi. Rapora göre, 56 merkez bankası ve para otoritesi en azından CBDC geliştirmeyi düşünüyor.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!
Önceki İçerikMajor League Baseball, FTX Borsası İle Beş Yıllık Anlaşma İmzaladı
Sonraki İçerikRipple SEC Davasında Bir Galibiyet Daha Kazandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz