Basel Komitesi’nden Bitcoin Açıklaması

Reuters tarafından bildirildiği üzere, Basel Bankacılık Denetleme Komitesi (BCBS), bankaların Bitcoin varlıklarındaki kayıpları tam olarak telafi etmek için yeterli fon hazırlamasını önerdi ve Bitcoin’i en yüksek risk kategorisine yerleştirdi. Bu, büyük bankaların Bitcoin’i büyük ölçekte kullanmasını engelleyebilecek “muhafazakar” bir adımdır.

Dünyanın en iyi finans merkezlerinden düzenleyicilerden oluşan Basel, şu anda çok sayıda banka tarafından tutulan Bitcoin ve diğer kriptolar için sermaye gereksinimleri hakkında birkaç kural önerdi. Komite, kripto varlıklarının sınırlı bir ölçekte kullanılmasına rağmen, bankalar belirli sermaye gereksinimlerine uymadıkça, daha fazla büyümelerinin küresel finansal istikrar için riskleri artırabileceğine inanıyor. Basel, bankaların stablecoin’leri krediler, mevduatlar ve tahviller gibi ele almaları gerektiğini belirtti. Ayrıca komite Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için %1.250’lik bir risk ağırlığı önerdi.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz