Avrupa Merkez Bankası’ndan Stablecoin Yorumu

Avrupa Merkez Bankası, yayınladığı raporda toplumu 2020 yılında kitlesel bir şekilde büyüyen stablecoinler ile ilgili risklere dikkat çekti. Banka küresel toplumu sözde stablecoinlerde oluşabilecek olası riskler hakkında uyardı ayrıca bunu tetikleyebilecek olaylardan bahsetti. Avrupa Merkez Bankası’na göre, stablecoinlerin patlayıp kaçmaları, kullanıcılar yayıncıya veya ağına olan güvenini kaybederse gerçekleşebilir. Risk faktörleri arasında birincil tetikleyiciler arasında banka, sisteme yapılan siber saldırıları, cüzdanlardan hırsızlığı ve stablecoin değerine ilişkin müşteri şüphelerini listeledi.

Bununla birlikte banka stablecoin ile ilgili sorunların, stablecoin regülasyonları ile bazı  tokenize fonlar gibi sabit bir stablecoin değeri vaat ettiğinde de gerçekleşebileceğini ifade etti. Banka, bu durumda, döviz kurundaki dalgalanmalardan kaynaklanan kayıplar da dahil olmak üzere yatırımdan kaynaklanan tüm kayıpları karşılamaktan stablecoin oluşturanın sorumlu olacağını söyledi.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz