Avrupa Merkez Bankası CBDC’lerini Yayınlamayan Ülkeleri Uyardı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün yayınladığı bir raporda dijital para kullanmayan hükümetleri uyardı. ECB, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) uygulamaya koymaktan vazgeçen hükümetlerin finansal sistemlerine ve parasal özerkliğe yönelik tehditlerle karşı karşıya kalabileceğini belirterek sert bir uyarıda bulundu. ECB ayrıca bir CBDC’yi tanıtmama riskinin “gelecekte potansiyel olarak yapay para birimleri sunan yabancı teknoloji devlerinin” endişelerinden kaynaklandığı belirtildi.

Hükümetler son zamanlarda CBDC’leri piyasaya sürmek için çalışıyorlar çünkü dijital fiat para birimleri, finansal işlemleri analiz etmeyi ve kriz zamanlarında parayı daha ucuza dağıtmayı kolaylaştırıyor. Bahamalar Sand Dolar’ı Ekim ayında piyasaya sürdü. Bununla birlikte senelerdir dijital yuan için çalışan Çin hükümeti şimdilerde pilot aşamasını sürdürüyor. İngiltere ve Japonya gibi diğer ülkeler ise CBDC’leri araştırmaya devam ediyor.

binance

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz