Litecoin Nedir? Litecoin İncelemesi

Litecoin, 2010 yılında Bitcoin’in hardforku olarak ortaya çıkmıştır. İlk altcoin olduğunu söyleyebiliriz. Kurucusu Charlie Lee‘dir. Temel amacı Bitcoin’in ödeme yöntemi olmaya daha uygun bir alternatif versiyonu olmaktır.

Bitcoin ile Litecoin arasında temel farklara bakacak olursak;
Bitcoin’de blok kapanma süresi 10 dakikayken Litecoin‘de blok kapanma süresi 2,5 dakikadır. Bu sayede daha hızlı işlem onayı ve daha fazla işlem hacmi oluşturmasına olanak sağlamaktadır.
Bitcoin’in ulaşabileceği toplam arz 21 milyondur, Litecoin‘in arzı ise bunun 4 katı yani 84 milyon adettir.
Bitcoin SHA-256 algoritmasını kullanırken,  Litecoin  Scrypt  algoritması isimli bir şifreleme kullanmaktadır. Litecoin de Bitcoin gibi Proof-of-work konsensus modelini kullanmaktadır yani madenciliği yapılabilmektedir.

binance

Bitcoin’in saniye başı yapabildiği işlem sayısı ortalama 7’iken Litecoin‘de 56’dır.

Litecoin’e gelen Segwit  (Segregated Witness) güncellemeleri ile birlikte hızlı ve çok daha düşük komisyonlarla para transferi yapılabilmektedir.

Litecoin marketcap’de kendinde her zaman ilk 10’da yer bulan yüksek hacimli bir kripto paradır. Binance, OKEx, CoinEgg başta olmak üzere yüzlerce borsada işlem görmektedir.

Litecoin hakkında daha detaylı inceleme için videomuzu izleyebilirsiniz:


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz