IOTA ve Bitcoin’in Şaşırtan Enerji Verimlilik Kıyaslaması

Bilindiği üzere lider kripto para birimi olan Bitcoin’le (BTC) alakalı en önemli eleştirilerden bir tanesi de madencilik dolayısıyla harcanan çok yüksek miktarda enerji konusudur. Yapılan bir çalışma sonucunda oldukça ilginç bir veri ortaya çıkmış durumda. Buna göre Bitcoin’in sadece bir işlem yapabilmek için harcadığı enejiyle IOTA’nın kullandığı altyapı olan Tangle sisteminde 5.6 milyon adet işlem yapabilmek mümkün.

Digieconomist’in yaptığı bu araştırmada Bitcoin ağında bir işlemin gerektirdiği güç oranı ortalama 637.1 kWh. IOTA’nın Tangle altyapısında ise işlem başına ihtiyaç duyulan enerji oranı sadece 0.112 kWh.

binance

Sosyal medya da oldukça tartışma yaratan bu kıyaslamaya göre aradaki fark oldukça yüksek. Ancak bu kıyaslamayı yaparken elbette IOTA’nın kullandığı altyapının mikro ödemelere uygun şekilde tasarlandığını ve günümüzde Bitcoin’in ödeme aracı olmaktan çok değer saklama aracı olarak ağırlık kazandığını da gözden kaçırmamak gerek.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz