80.000 Bilgisayara Virüs Bulaştırıp Madencilik Yaptılar

Microsoft firmasının araştırma ekibinin raporuna göre Dexphot isimli zararlı yazılım yaklaşık 80.000’den fazla bilgisayara etki ederek kripto para madenciliği yaptı. Kullanıcıların CPU cihazları üzerinden gerçekleştirilen bu madencilikle kötü amaçlı yazılımı yayanların çok yüksek miktarda para kazandığı düşünülüyor.

Bu durum bilgisayar sektöründe ilk defa görülen bir örnek değil. Bundan evvel defalarca bu tarz yazılımlar tespit edilmişti. Özellikle kripto paralarla alakalı sahte siteler ve uygulamalar üzerinden indirtilen bu virüsler mail yoluyla da kullanıcılara gönderilebiliyor.

binance

Bu tarz kötü amaçlı yazılımların ortak özellikleri kullanıcıların bilgisayarlarında yaptıkları işlemler dolayısıyla işletim sistemini ağırlaştırmaları ve sistem kaynaklarının büyük kısmını kullanmalarıdır. Uzmanlar bu tarz zararlı yazılımlardan korunmak için güncel antivirüs uygulamalarının kullanılması gerektiğini ve kaynağı bilinmeyen yerlerden veri indirilmemesi gerektiğini belirtiyor.


En güncel haberlerden anında haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edip, Telegram kanalımıza ve Facebook sayfamıza katılmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz